+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
Pozitif değerlerimize sahip çıkalım

25 bin satış noktamızı dönüştürerek öyle bir güçlü algı oluşturmalıyız ki, hiçbir organizasyon bu güçle rekabet etmeye cesaret etmemeli ve sektörümüze sahip çıkmalıyız.

Değerli dostlar; Öncelikli olarak geçtiğimiz Mart ayında yaşadığımız 'Geleceğin E hali' isimli eczacılık fuarını tertip eden Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği yetkilileri tüm meslektaşlarıma mesleğimize vizyon kattıkları ve umut aşıladıkları için, mesleğimizin gelecekte de var olacağını hem de en güzel şekilde gelişerek var olacağını gösterdikleri için teşekkür etmek istiyorum.

Tehdit nedir?

Geçen sayıdaki yazımda işaret ettiğim gibi bu sayıda da sektörümüzü tehdit eden bir konudan bahsederek meslektaşlarımın dikkatini bu konuya çekmek istiyorum. Türkiye eczacılığı son yıllarda ciddi bir dönüşüm geçirmekte, fakat gelişmiş ülkelerde bu dönüşüm süreçleri çoktan tamamlanmış ve sistemler oturmuş durumdadır. Ben şu an yaptığım iş gereği çok seyahat etmek durumundayım ve özellikle Avrupa ülkelerini mesleğimiz açısından iyi incelediğimi düşünüyorum. 'Geleceğin E hali'ndeki model eczanede gördüğümüz gibi ilaç dışı hızla gelişmekte ve ilaç, eczane metrajlarının ancak % 20'sini karşılamaktadır. Diğer % 80'lik kısmı karşılayan OTC, dermokozmetik, vitamin, medikal, ağız bakımı, anne, bebek vs. ürünlerimiz sadece eczanelerde satılmaktadır. Bu Türkiye eczacılığı için büyük bir fırsattır. Peki tehdit nedir? Tehdit, bu eczanelerimizin % 80'ni karşılayan kısmın eczane dışına çıkmasıdır.

Parapharmacy ve Drugstore

Gelişmiş ülkelerde parapharmacy ve drugstore olarak anılan mağazalar açılmasıdır. Bizim sektör olarak eczane raflarımızın % 80'ni dolduran bu ürünlere sahip çıkmamız gerekmektedir ve tabiri caizse tüm Türkiye pazarını eczacılarımız doldurmalıdır. Halkımıza bu tür ürünlerin eczanelerden alınması gerektiği ya da alınabileceği algısını oluşturmamız gerekmektedir. Burada da kıymetli sektör temsilcilerimize büyük iş düşmektedir. Saygıdeğer Türk Eczacıları Birliği (TEB) Yöneticileri ve Oda Başkanlarımız; Halkımıza dermokozmetiğin, bitkisel ürünlerin, vitaminlerin eczanelerden alınabileceğini hem de bilinen her türlü asparagas bilgilerden arınmış bir şekilde danışmanlık sunularak faydalı ve sonuç odaklı, geri dönüşleri teşekkür eden bir yaklaşımla güvenle alınabileceğini duyuralım.

Mesleğimizin güvenilir imajı

Halkımız bakım ürünlerini veya bitkisel ürünleri en yakınındaki eczacısından temin edebileceğini bilirse toplum sağlığı açısından da son derece önemli bir sorunu da çözmüş olacağız. Bitkisel ürün adı altında içerisinde kimyasalların olduğu ürünler toplum sağlığını inanılmaz tehdit etmektedir. Bu açıdan meslek temsilcilerimiz daha çok medyada yer almalı, doğru bilgilendirici mesajlar daha çok halkımıza ulaşmalıdır. Mesleğimizin güvenilir imajı halkımızı bilgilendirmede bizim için kolaylaştırıcı bir unsurdur.

Güçlerimizin farkına varmalıyız

Eczanelerimiz sadece satış noktaları değildir, aynı zamanda danışmanlık noktalarımızdır. Algımızı geliştirerek eczanelerimizi tekrar olması gereken hüviyete kavuşturmalı, elimizdeki değerleri kaybetmemeliyiz. Henüz eczanelerimizin büyük fırsatları var. Biz ülkemize yukarıda bahsettiğimiz türden mağazaları sokmamalıyız. 25 bin satış ve danışmanlık noktamız var ve bu çok büyük bir güç, hiçbir mağaza bu güçle mücadele edemez. Fakat biz bu güçlerimizin farkına varmalıyız. Bakım ürünü kullanmak isteyen bir tüketici herhangi bir mağazadan sadece satın alırken bizden güvenli danışmanlığı ile birlikte alabileceğini bilmelidir. Bitkisel ürünü internette sadece satın alırken ne tür risk taşıdığını bilerek almalıdır. Eczanelerden güvenle alabileceği hatırlatılmalıdır.

Fırsatları kaçırmayalım

Sonuç olarak 25 bin satış noktamızı dönüştürerek öyle bir güçlü algı oluşturmalıyız ki, hiçbir organizasyon bu güçle rekabet etmeye cesaret etmemeli ve sektörümüze sahip çıkmalıyız. Ne olur sektörümüzün fırsatlarını kaçırmayalım ve bu fırsatları iyi görüp başkalarına kaptırmayalım.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ecz. Kamber ÇAL

k.cal@gmx.net

Kaynak: otcplus.com.tr