+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
Mesleki Hassasiyet

Dermokozmetik bizim, medikal bizim, ortopedik ürünler bizim, fizoterapi bizim, anne-bebek ürünleri bizim, bunları hiçbir ağa babasına kaptırmamalıyız.

Değerli Dostlar;

Yazıyı yazacağım gün tam da 14 Mayıs Eczacılık Bayramına denk geldi. Düşüncelerimi mesleki hassasiyetimin yüksek olduğu bir durumda kaleme alıyorum.

Tabi ki bizler birer işletmeci olarak işletmelerimizi yönetiyoruz. Tabi ki bizlerin de vergi sorumluluğu, işletme maliyetlerimiz var ama bizim hemen yanı başımızda ki bir esnaftan ayıran en önemli özelliğimiz insanlık tarihine eş bir mesleği temsil ediyor olmamız. Hem de önemli hassasiyetleri, değerleri ve kuralları olan bir mesleği.

Bize ait değerler

Ve mesleğimizin inanılmaz dönüşüm geçirdiği bir dönemde hassasiyetlerimizi korurken bize ait değerlerimizin farkına varıp şairin dediği gibi ceketimizin astarı içinde sakladığımız özelliklerimizi ortaya çıkarmalıyız. Yoksa bu kadar hızla büyüyen ekonomisini güçlendiren İMF ye 50 yıllık borcunu sıfırlayıp borç verebilecek hâle gelen bir ülke dünya devlerinin iştahını kabartmaktadır. Özellikle Avrupa'dan, Amerika'dan bu tarafa baktığımızda 75 milyonluk nüfusu ile gelişen tüm pazarların önündeki konumu ile Türkiye büyük bir pazar.

7 bin eczane iflasta

Tam bu gözle sektörel analiz yapacak olursak 25.000 eczanemiz var. Bunun neredeyse 20.000'i ilaç eczanesi, ilk 7.000'i nerdeyse gizli iflasta, ilk 19.000'i zar zor geçiniyor. İşte gözüken 3-5 bin eczane fena değil. Hakim olmamız gereken bizim olmamız gereken birçok sektörden haberimiz bile yok. Devlet ilaçtaki kısıtlamayı her geçen gün artırıyor. Sermayelerimizi neredeyse tüketmek üzereyiz. Üzerimizdeki ataleti bir türlü atamıyoruz, statükodan bir türlü kurtulamıyoruz. Bir tarafta müthiş hızla gelişen bir pazar, milli gelir ve ülke. Bir tarafta inanılmaz şekilde daralan bir ilaç pazarı.

Bizden çalan organizasyonlar

Mesleki hassasiyet ile Sn. Eczacı temsilcilerine sesleniyorum, Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Eczacı Odası yetkililerine sesleniyorum: Ne olur mesleğimize sahip çıkın. Sürekli dillendiriyorum bizim olan değerleri almaya gelen birileri olacak, belki de geldiler.

Parapharmacy'ler, drugstore'lar, yok bilmem ne Dr.'un dükkanları, yok bilmem ne aktarın mucize hapları derken tamamen bizden çalan organizasyonlar geliyor, gelecek. Tüm eczanelerimiz, sanki birer mağaza şubeleriymiş gibi sektörlerimize sahip çıkmalılar.

Dermokozmetik bizim, medikal bizim, ortopedik ürünler bizim, fizoterapi bizim, anne-bebek ürünleri bizim, bunları hiçbir ağa babasına kaptırmamalıyız.

Eczanelerimizi dönüştürmek zorundayız

Sevgili meslektaşım, hepimiz işveren pozisyonundayız, bundan sonra çalışan olmak, maaşlı olmak, gerçekten çok zor. Lütfen elinizdeki değerin farkına varın. Sn. meslek temsilcileri, paneller düzenleyin, çalıştaylar düzenleyin, eğitimler düzenleyin, eczanelerimizi dönüştürmek zorundayız, geliştirmek zorundayız.

Hiçbir pazarımızı kimseye kaptıramayız

Hiçbir pazarımızı kimseye kaptıramayız. Hiçte öyle bir lüksümüz yok, hâlâ fırsatlarımız var. Çok güçlü organizasyonu olan bir meslek grubuyuz. Enerjimizi mesleki hassasiyetler çerçevesinde mesleğimizin gelişimine vermeliyiz. Mesleğini çok seven bir eczacı olarak benimki sadece bir uyarıdır.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum

Kamber ÇAL

Kaynak: otcplus.com.tr