+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
HAYAT BOYU EĞİTİM…

Mesleğimizin yaşadığı bu büyük değişim döneminde hepimiz iyi bir işletmeci olmaya mecburuz ve profesyonel işletmeciliğin gerekliliklerini yerine getirmek zorundayız.

Değerli meslektaşlarım, Bu yazımda sektörümüz için faydalı olduğuna inandığım bir konuya temas etmek istiyorum. Ben geçen dönem bir üniversitede işletme yüksek lisansı yaptım. Tabii yıllardır işletmecilik yapan birisi olarak ve geçmişinde işletme eğitimi almamış birisi olarak master benim için hayli ilgi çekici oldu.

Ticaretin acı gerçekleri
Malum bizim Eczacılık Fakülteleri müfredatı bizleri daha çok üretim, sanayi eczacılığına yönelik eğittiği halde, bizler eczane eczacılığı yapmaktayız. Özellikle işimizin ticari tarafına yönelik çok ciddi bir eğitim görmemekteyiz. Eczanesini açtıktan sonra fatura-çek-senet tabirleri ile ilk defa karşılaşan birçok meslektaşım var. Ben de geçmişinde esnaf bir aileden gelmeyen birisi olarak aynı hikayeleri yaşadım. Ticari konulardaki eksikliğimiz bizi gerçekten çok acı tecrübeler yaşamamıza sebebiyet verdi. Ama biz tabi ki kutsal bir mesleği icra ediyor olsak ta son tahlilde ticaret yapıyoruz. Hepimiz ticaretin acı gerçekleri ile karşı karşıyayız.

Profesyonel işletmecilik
Mesleğimizin yaşadığı bu büyük değişim döneminde hepimiz iyi bir işletmeci olmaya mecburuz ve profesyonel işletmeciliğin gerekliliklerini yerine getirmek zorundayız. Hepimiz işletmelerimizin bilançolarını, gelir tablolarını, borç alacak dengelerini, kasası- nı takip etmeliyiz.

İşletme yüksek lisansı
Tam bu süreçte tüm meslektaşlarımı işletme yüksek lisansı yapmaya davet ediyorum. Toplumda ömür boyu eğitim anlayışını geliştirmeye çalıştığımız bir çağdayız. Bu çerçevede zaten toplumun birer aydını olan eczacılarımızın hayat boyu eğitim anlayışında olması gerekir diye düşünüyorum. Ve bizim eğitimimizi tamamlayacak en önemli eğitimin de işletme eğitimi olduğunu düşünüyorum.

Pazarlama stratejileri
Aldığımız derslerden sadece konu başlıkları olarak bahsetmek isterim. İncelediğinizde bizim için gerekliliğini anlayacaksınız.
• Çağdaş Yönetim Teknikleri: Hiç izaha lüzum yok bence. Bizim için gerekliliği aşikar bir ders değil mi?
• İnsan Kaynakları: Ben yaklaşık 18 senedir eczacılık yapıyorum. Personel konusunun her geçen gün zorlaştığını düşünüyorum.
• İş Etiği: Bence tüm toplumun alması gereken bir ders.
• Stratejik Yönetim: Mesleğimizin bu süreçte ciddi stratejik kararlar alması gerekiyor bence. Her zaman anlatmaya çalışı- yoruz. İlaç stratejisi, dermokozmetik, OTC, fitoterapi stratejileri o kadar önemli ki.
• Muhasebe ve Finans: Ne kadar meslektaşımızın gizli iflasta olduğunu kimseler bilmiyor bence.
• Pazarlama: Bizler pazarlamayı başka sektörlere kaptırmışız. Fitoterapi, kozmetik, medikal, bunları tamamen mesleğimize geri katacak pazarlama stratejilerine ihtiyacımız var.
• Proje Yönetimi ve Veri Analizi: Bu dersleri zaten açıklamaya bence gerek yok.

Mesleğin geleceği
Gördüğünüz gibi kendinizi bulacağınız bir çalışma. Mesleğimizin geleceği için, kendi geleceğimiz için kendimizi yenilemek ve olması gerektiği gibi geliştirmek zorundayız. Benimki sadece bir tavsiye.
Hepinize saygılarımla...

Kaynak: tekprosis.com