+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
GELECEKTEKİ TEHDİT PARAPHARMACY

Biz kesinlikle sadece ilaç temini için eğitim almadık. İlaç ve kozmetik, medikal, ortopedi, fitoterapi, bebek bakımı hepsi bizim işimiz ve bunun mücadelesini her zaman vereceğiz.

Değerli dostlar yeniden merhaba, Bu ay da yine yoğun bir döneme girerken tekrar sizlerle sohbet edebilmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Bu ayki yazımı yazmadan epey bir ülke ve şehir gezme fırsatı buldum, bu çerçevede tespit ettiğim bir konuyu siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum. Bu tespitlerimden bazı meslektaşlarım alınabilir ama kusura bakmasınlar biz kendimizi eleştirmeden ve sorgulamadan kendimizi geliştirmemiz ve mesleğimizi korumamız imkânsız gibi görünüyor.

Son derece tehlikeli

Önce size bir tespitte bulunmak istiyorum, işim gereği İspanya'ya yılda birkaç kez gidiyorum ve oranın eczacılık sektörünü yaklaşık 8 yıldır takip ediyorum. Bu ülkede bizim yeni kanunlaşan ve bu sıralar yönetmeliği yazılan eczacılığı nüfusa endeksleyen kanun uygulanmakta ve yeni eczaneler uzun süredir açılmamaktadır. Bu İspanya'da eczaneleri ne hale çevirmiş biliyor musunuz, iş garantisi olan riski minimize edilmiş ve devir etmesi halinde değerinin katbekat üzerinde devredebilen son derece risksiz birer işletmeler haline çevirmiş. Çok güzel değil mi? Hayır son derece tehlikeli hale çevirmiş bana göre.

Statikleşme sorunu

Nasıl olsa iş sorunu yok, niçin eczane kendisini yenilesin ki, nasıl olsa devredeceği zaman yerinden dolayı istediği fiyata devredebiliyor niçin kendisini yenilesin ki. Nasıl olsa potansiyel sorunu yok niçin yeni alanlara yoğunlaşsın ki, gibi bir çok rahatlatıcı sebepten dolayı maalesef eczacı statikleşmiş. Ve sonuç o ülkeye de parapharmacy gelmiş ve sonuç olarak statikleşen eczacının rekabet edemeyeceği dinamik işletmelerle mücadele edemez durumda kaderlerine razı süreci takip eder hale gelmişler. Bu ülkeyi niye uzun uzun anlattım, çünkü aynı süreci biz de yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz.

Parapharmacy

Şimdi de size ülkemizden bir örnek vereceğim. Geçenlerde bir şehrimize gittim, yanlış anlaşılmasın diye şehir ismi vermek istemiyorum. Bu şehrimiz sosyo-ekonomik seviyesi yüksek bir yer ve önemli alışveriş merkezi olan bir caddesindeydim. Karşımda 100 m aralıkla 2 adet eczane var. Ortalarına da ülkemizde yeni yeni türeyen bitkisel ürünler merkezi adında çoğalan, bana göre uyduruk bir mağaza var. Bu dükkan ışıl ışıl, tabelasıyla, vitriniyle raf dizaynıyla müşteriye 'gel benden bir şeyler satın al' diyen bir algı oluşturmuş. Sağında ve solunda 2 adet eczanemiz var emin olun özenle bakamazsınız ne olduğunu anlayamıyorsunuz, tabelası değil, vitrini hak getire. Bana göre bu dükkan sattığı tablet ürünleriyle şampuanı, bakım ürünleri ile eczanelerin rakibi olarak bizi gelecekte tehdit edecek olan bir parapharmacy. Tabi ki benim eczacım şu an o dükkanı ciddiye almıyor ama kendisi bu statik yapısını değiştirmediği ve değişimin farkına varmadığı sürece gelecekte bir ürününü o işletmelere kaptıracak maalesef. Bu tür mağazalar ülkemizde denemeler yapıyor bence, gelecekte eczanelerin olan ve bizim halka sunduğumuz bir çok ürün çeşidini de raflarına yerleştirmek isteyecekler.

İşletmelerimize yatırım yapalım

Bu sebepten eczanelerimizi sürekli uyaralım, ne olur işletmelerimize yatırım yapalım, gerçekten ufakta olsa yapacağımız her değişim bizi bir aşama öne çıkaracaktır. Ve yukarıda verdiğim örnek gibi, o eczanelerimiz o caddeye yeteri kadar hükmetse eminim, alternatif olmak isteyen ve ya deneme yapan bu tür dükkanlar cesaret edip eczanemizin dibine bu tür yerler açamazlar. Çünkü eczanelerimiz her zaman halkımızın güvenle alışveriş yapacağı sağlık ve güzellik mağazalarıdır. Bu ifadeyi kasten söylüyorum, biz kesinlikle sadece ilaç temini için eğitim almadık. İlaç ve kozmetik, medikal, ortopedi, fitoterapi, bebek bakımı hepsi bizim işimiz ve bunun mücadelesini her zaman vereceğiz. Hiçbir şekilde statikleşen bir duruma düşmeyeceğiz ve bu duruma düşen eczacılarımızı da uyaracağız. KESİNLİKLE STATİKO BİZİM YOK OLUŞUMUZ DEMEKTİR VE TABİAT BOŞLUK KABUL ETMEZ,

Hepinize saygılarımla...

Kamber ÇAL

Kaynak: otcplus.com.tr