+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
Eczacılar Halkımızın En Yakın Sağlık Danışmanıdır

Mesleğimiz ve sektörümüz inanılmaz bir değişim geçiriyor hatta geçirdi diyebiliriz. Artık meslektaşlarımız bu geçirdiğimiz değişimi görmeliler ve buna acilen ayak uydurmalılar.

3. Sayımızla tekrar merhaba; OTC Plus dergisi mesleğimiz için bir boşluğu doldurmanın mutluluğunu yaşıyor. Meslektaşlarımızın kendisini bulduğu dergi içimizden arkadaşlarımızın, sorunlarımızı ifade eden değerlendirmeleri ve içerden tespitlerle sorunlara yaklaşım tarzı ile eminim sektörümüze önemli katkılarını sürdürmeye devam edecektir. Her sayı farklı bir konuyu işlemeye devam ediyoruz. İlk sayımızda eczanelerimiz için medikal ürünlerin önemini öne çıkarmıştık. Tabi ki medikal ürünler mesleğimizin geleceği için çok önemli; bu ürünlerin sadece eczanelerden son tüketiciye ulaşmasını sağlayana kadar gündemde tutmaya devam etmemiz gerekmektedir. 2.sayımızda örgütlü yapımızdan ve ülkedeki yaygın eczane gücümüzden bahsetmiştik. Bu konu da bizim için çok önemli ve çok güçlü yanımız olarak sürekli gündemimizde tutmamız gereken yönümüz.

“Hizmet anlayışını genişletmeliyiz”

Tam bu noktada bu sayımızda ülkemizin en ücra köşelerine kadar hizmet götüren mesleğimizin hizmet anlayışını genişletmemiz gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Bizim çok önemli sloganlarımızdan birisi “Eczacılar halkın en yakın sağlık danışmanıdır.” Bu bizim çok kıymetli ve saygın bir özelliğimizdir. Halkımız mesleğimize her zaman inanmış ve güvenmiştir. Bu danışmanlık özelliğimizi sadece ilaçlar için sunmamalıyız. Belki de en son ilaçlar için sunmalıyız. Çünkü ilaç sadece reçete ile satılmaktadır.

Danışmanlık yönü

Danışmanlığımız ilaç dışı konularda yoğunlaşmalı… Özellikle dermokozmetik, OTC ürünler, medikal ürünler, fitoterapi ürünleri, koruyucu hekimlik ve bunun gibi birçok konu bizim alanımızdır. Son dönemlerde internetten ve değişik kanallardan halkımıza birçok ürünle ilgili farklı enformasyonlar yapılmakta ve maalesef halkımız yanlış yönlendirilmektedir. Ehliyetsiz ve salt ticari yaklaşımlarla sunulan bu ürünler halkımızın sağlığını tehdit etmektedir. Tam bu dönemde halkımızın bizim danışmanlık yönümüze ihtiyacı vardır. Ümit ediyorum ki devlet yetkilileri de bu işin ciddiyetini fark ederek halk sağlığını ilgilendiren ürünlerin, eczaneler tarafından ulaştırılması için yasal düzenlemeleri yaparlar. Bu konu hem devlet yetkililerinin hem de meslek odalarının acilen üzerinde durması gereken bir konu, çünkü direk insan sağlığını tehdit eder durumda, basında sürekli yanlış ürün kullanımından dolayı ciddi sorunlar yaşayan hatta hayatını kaybeden insanların haberlerini okur olduk. Bu hususta hem devlet yetkililerinin hem meslek odalarımızın hem de meslektaşlarımızın ciddi sorumluluğu olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Şayet biz işimize sahip çıkmaz isek ehliyetsiz ve liyakatsiz insanlar halk sağlığını tehdit etmeye devam edeceklerdir.

Ürün sunan ortamlar

Danışmanlık yönümüzü öne çıkarabilmemiz eczanelerimizin doğru dizaynı ile doğrudan orantılıdır. İşletmelerimizin sadece reçete karşılayan mekânlar gibi algılanmasını bir an önce ortadan kaldırmalıyız ve her alanda danışmanlık ve ürün sunan ortamlar haline çevirmeliyiz. Son yıllarda ülkemizde Avrupa standartlarını bile geride bırakacak güzellikte eczanelerimiz oluştu. Bunlar bizim için çok önemli gelişmeler. İlacı da, diğer ürünleri de olması gereken güzellikte ve çeşitte halkımıza sunmayı öğrenmiş durumdayız. Fakat bir özeleştiri yapmak istiyorum. Maalesef sektörümüzün geneli açısından bu eczaneler biraz yavaş ilerlemekte ve neredeyse şehirlerimizde ilçelerimizde bu tür eczaneler bir elin parmağını geçmemektedir. Mesleğimiz ve sektörümüz inanılmaz bir değişim geçiriyor hatta geçirdi diyebiliriz. Artık meslektaşlarımız bu geçirdiğimiz değişimi görmeliler ve buna acilen ayak uydurmalılar. Önümüzde ki sayımızda sizlerle çok daha ciddi bir tehditten bahsedeceğim. Şayet eczacılarımız öngörülü davranır ve dönüşümü hızlandırırsa bu tehdit bizim lehimize dönecek, umut ediyorum ki meslektaşlarımız öngörülü davranarak, geleceği görecekler ve mesleğimizi ve geleceğimizi kurtaracaklardır. Sevgili Dostlar; Mesleğini çok seven bir arkadaşınız olarak bu dönüşümleri hızlı yapar, mekânlarımızın ve anlayışımızın olması gereken yere gelmesini sağlarsak geleceğimizin çok aydınlık olduğuna yürekten inanıyorum.

Bu duygularla hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Ecz. Kamber Çal
k.cal@gmx.net

Kaynak: otcplus.com.tr