+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNDEKİ TEHDİTLER

Lütfen mesleğimizin gelişimine engel olmayalım, bunun mücadelesini öncelikle meslek odaları ve örgütleri vermelidir. Gelecek kesinlikle bizimdir.

Değerli Dostlar; Hayatta başarılı olmanın kuralı 'mücadele edebilmek ve mümkünse bu mücadeleyi sürdürülebilir kılmaktır' diye ifade edilir. Biz eczacılar da tam da böyle bir mücadele sürecindeyiz. Hem de bu mücadelemiz inanılmaz bir sinir harbi ile beraber yaşanıyor. Ben kendimce tüm sektörel dergileri takip etmeye çalışıyorum. Mesleğe katkı sağlamaya çalışan tüm meslek önderlerimiz 'artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, aman dikkat' uyarıları yapıyor. Meslekle ilgili yapılan tüm organizasyonlarda 'bu iş değişti aman bu değişime ayak uyduralım' mesajları veriliyor. Bunların hepsi çok güzel tabi ki biz mesleğimiz, sektörümüz adına mücadele edeceğiz. İnsanlık tarihi ile eşdeğer olan mesleğimizi herhalde kaybedecek değiliz. Bu günlerde kaybettiğimiz değerlerimizi yeniden kazanmaya çalışıyoruz, önemsemediğimiz veya yok saydığımız değerlerimizi canlandırmaya çalışıyoruz. Ve ben her platformda söylüyorum; benim mesleğim geleceğin mesleği ve her zaman var olacak ve her zaman gözde bir meslek olacak.

İşimizi en iyi yapmaya çalışan bir meslek grubuyuz

Tabi ki canlandırmaya çalıştığımız alanlardan bir tanesi de dermokozmetik sektörü ki benim de işim gereği özel ilgi gösterdiğim alanlardan bir tanesi. Belki de ilaçtan sonra eczacının kendini bulduğu en önemli alanı. Biz eczacılar işimizi en iyi yapmaya çalışan bir meslek grubuyuz ve işimizi iyi yapabilmek için yeni açılımlar yapıyoruz. Bunlardan bir tanesi de müşterilerimize doğru ve güvenilir hizmet vermek için cilt analizi yöntemi ile ürün tavsiye etmektir. Müşterimizin cilt tipi tayini belki de ürünün etkisini sağlaması ile direk alakalı bir durum. Cilt tipi yağlı ise farklı bir ürün, kuru veya karma ise farklı bir ürün tavsiye ediliyor. Bunu cihaz net veri olarak size vermektedir. Ayrıca cildin sebum ve nem durumunun tespiti, gözenek yapısının tespiti, keratin ve kırışıklık tespiti mümkündür.

Cilt analiz sitemleri

Bu veriler eczacının müşteri karşısında bilimsel duruşuna katkı sağlayarak, güvenilirliğini de artırmaktadır. Biz müşterimize güvenilir kimliğimiz ile ürün tavsiye eden bir meslek grubuyuz. Güven ve danışmanlık özelliğimize katkı sağlayan her çalışmayı desteklemeli ve bunu yaygınlaştıracak bir çalışma içerisine girmeliyiz. Maalesef son günlerde cilt analiz sitemleri tabirini yanlış anlayan bazı devlet yetkilileri bunun eczaneler de uygulanmasının doğru olmadığını ifade eden genelgeler yayınlamaktadırlar. Bunun sayın yetkililerimiz tarafından tamamen yanlış anlaşıldığını düşünüyorum ve bununla ilgili bazı meslek örgütlerimizin çalışmalar yaptığını da biliyorum. Eminim sayın yetkililer de bunu anlayacaklardır.

Mevzuatla çakışacak hiçbir durumu yok

Fakat benim üzüldüğüm bir durum bizim meslek örgüt temsilcilerinin bu konuyu anlamamış olmalarıdır. Analiz ifadesi, bizim eczanelerimizde hastadan kan alarak laboratuar kurduğumuz ortamlarda analiz yapmak olarak algılanmamalıdır. Analiz olarak ifadelendirdiğimiz şey Sadece bir kamera ile cildi 80 veya 120 kat büyütmektir. Bunun mevzuatla çakışacak hiçbir durumu yoktur. Lütfen sayın meslek temsilcilerimiz, mesleğimizin gelişime inanılmaz ihtiyaç duyduğu şu günlerde ayağımıza kurşun sıkacak nitelikte açıklamalar ve genelgeler yayınlamakta son derece dikkatli olmalısınız.

Gelecek kesinlikle bizimdir

Bizler eczanelerimizi birer sağlık mağazasına çevirmeliyiz. Ve sonuna kadar bunun mücadelesini vermeliyiz. Keçiboynuzu pekmezi satan hem de stoklu satan, bal satan, organik gıda satan eczacılarımız olduğunu biliyor musunuz. Lütfen mesleğimizin gelişimine engel olmayalım, bunun mücadelesini öncelikle meslek odaları ve örgütleri vermelidir. Gelecek kesinlikle bizimdir, ama kendisini gelişmelere ayak uydurmuş ve geleceğe taşımış olanlar için bizimdir.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Kamber ÇAL

Kaynak: otcplus.com.tr