+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
Dermokozmetik Pazarında; TÜRKİYE VE AVRUPA ECZANELERİ

Değerli Meslektaşlarım;

Son dönemde yapılan yasal düzenlemelerin bir sonucu olarak ilaç kar marjlarının kademeli olarak düşmesi özellikle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de sektörün, ilaç dışı ürün gruplarına eğilim gösterilmesine neden olmuştur.

İlaç dışı ürün grubu içinde en çok dikkat çeken ve gelişime açık pazar ise dermokozmetik pazarıdır. Dermokozmetik pazarını çekici hale getiren en önemli etkenlerin başında; kar marjı ve ödemelerdeki avantajları gelmektedir. Ayrıca dermokozmetik ürünler, müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilen geniş ürün çeşitliliğine sahip, ilaç tedavisini destekleyen ve satış noktasında pazarlama kolaylığı sunan ürünlerdir.

Sahip olduğu avantajlar ile her yıl büyüyen dermokozmetik pazarının Türkiye’de kozmetik pazarı içindeki payı %10’a ulaştı. Saç, cilt, tırnak, vücut bakımı ile ilgili yüzlerce ürün çeşidi satışa sunuluyor. Türkiye’de kozmetik pazarı 2.5 milyar dolar seviyesinde. Ancak kişi başına düşen kozmetik harcaması 11 Euro iken, AB ülkelerinde bu rakam 80 Euro ortalamasında.

Polonya, Romanya ve Macaristan gibi pek çok Doğu ve Orta Avrupa ülkesi (CEE) ilaç geri ödemelerini sınırlandırmak için, fiyat indirim uygulamasına gitti. Bunun neticesinde dermokozmetiği de içeren OTC ürünlerinin satışından elde edilen gelir reçeteli ilaçlarınkinden daha karlı hale geldi. Burada dikkat edilmesi gereken konu, toplam gelire göre bu karlılık oranının oldukça yüksek olması. Aynı zamanda, bölgedeki tüketiciler yüksek kalitedeki koruyucu ürünler hakkında bilgi sahibi oldular ve eğitildiler. Sonunda dermokozmetik ürünlerinin talep artışı sürekli bir hale geldi. Dermokozmetik sektörü CEE ülkelerinde yeni bir “Odak Pazar” özelliği gösteriyor, bunun sebebi ise çok önemli bir büyüme potansiyeline sahip olması.

İspanya, dermokozmetiğe yaptığı yatırımları her yıl büyüterek devam ettiren ülkeler arasında yer alıyor. Sektöre hizmet eden pek çok firma, son birkaç yıl içinde laboratuvar çalışmalarını geliştirerek, üretim tesislerini iki katına çıkardı. İspanya’da eczane satışlarının yaklaşık %25’i ilaç dışı sağlık ürünlerinden oluşuyor. İlaç dışı ürün pazarında, %23’lük orana sahip olan dermokozmetik pazarı dikkat çekiyor.

Fransa’daki eczanelerin neredeyse tümünde dermokozmetik bölümü bulunmaktadır. Fransa eczanelerinde ıtriyat, ortopedi, optik, O.T.C. grubu ön planda tutulurken, ilaç reyonu arka alanlarda kapalı bölmelerde bulunmaktadır. Profesyonel düzenlemeler ile geniş, ışıklı ve kolay ulaşılabilir mekanlarda dermokozmetik ürünler sergilenmektedir.

Ülkemizde tüketicilerin dermokozmetik ürünlere olan eğilimini arttırmak, dermokozmetiğin eczane kanalında gelişimini sağlamak amacıyla, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği’nin ve üyelerinin özenli ve özverili çalışmaları devam etmektedir.

Son yıllarda ülkemizde, dermokozmetik eczanelerde ayrı bir uzmanlık alanı olarak yer almaya başlamıştır. Eczaneler dermokozmetik grubu ürünler için markalara göre ayrı sergileme alanları oluşturarak, ürünlerle ilgili tüketiciyi doğru bilgilendirmek amacıyla bünyelerinde dermokozmetik uzmanı bulundurmaktadırlar.

Üretici veya distribütör firmaların, dermokozmetik ürünlerin eczane kanalında satışını geliştirmek için doktor çalışmalarını, eczane çalışmalarını ve tüketiciye yönelik yatırımları geliştirmesi büyük öneme sahiptir. Kozmetoloji eğitimi almış tek meslek olan eczacılığı icra eden eczacılarımızın ise tüketicinin beklentilerini anlaması, tüketiciyi eczane kanalına çekerek, sadakatini sağlaması, tavsiye ve servisi dermokozmetik pazarının eczane kanalında gelişimine yol açacak en önemli unsurlardır.

Eczacılar Birliği, Eczacı Odaları, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği gibi eczacılık sektörünün çok değerli kurumları ve dermokozmetik alanında faaliyet gösteren firmalar sektörün gelişmesi yönündeki çalışmalarını titizlikle sürdürmektedirler. Bu amaçla yenilikçi projeler hayata geçirmekte, eğitim programları ve çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler.

Dermokozmetik ürünlerin son tüketici ile buluşmasını sağlayan değerli meslektaşlarımın çalışmaları, ülkemizde geniş potansiyele sahip olan dermokozmetik pazarının büyümesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Saygılarımızla

Ecz. Kamber ÇAL
Optimer Sağlık Genel Müdürü

Kaynak: www.pharmetic.org