+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
DERMOKOZMETİK NEDİR VE NİÇİN ECZACIMIZ SAHİP ÇIKMALIDIR?

İlaç ve ilaç pazarı, hiç bir zaman bizim mesleğimizden ayrı düşünülemeyecek her zaman bizim olacak bir sektör, ama inanılmaz bir potansiyel kaybı yaşadı.

Değerli Dostlar Merhaba; Yavaş yavaş yaza merhaba dediğimiz bu günlerde hareketli bir sezonu kapatmanın yorgunluğunu yaşıyoruz. Bir taraftan da mesleğimizin şekillendiği bir döneme denk geldik. Eczacılık kanununun değiştiği ve kanunlaştığı bir ayı geride bıraktık, tabi ki kanunun analizini yapanlar çok oldu ve olacaktır. Umuyorum mesleğimize ve meslektaşlarımıza olumlu katkıları olur. Tam beklentileri karşılamasa da mesleği koruyan yönleri ile olumlu bir tarafı olduğunu söyleyebilirim.

Mesleğimiz tehditler altında

Mesleğimiz gerçekten tehditler altında bunu bıkmadan usanmadan dillendirmemiz gerekmektedir. Ben spesifik ilgi alanıma giren dermokozmetik konusunda uyarılara ve bilinçlendirme mücadelesine sürekli devam edeceğimi buradan belirtmek isterim.

Bu yazımda somut olarak eczacı niçin ve nasıl dermokozmetiğe sahip çıkmalı konusunu değerlendirmek istiyorum.

Öncelikle somut gerekçeler sıralayarak süreci değerlendirelim. İlaç ve ilaç pazarı, hiç bir zaman bizim mesleğimizden ayrı düşünülemeyecek her zaman bizim olacak bir sektör, ama inanılmaz bir potansiyel kaybı yaşadı. Fiyatların düşmesi devletin bu kadar pazarı daraltması neredeyse % 60 pazar daralmasına sebep oldu. Hiç bir meslek temsilcisinin öngörmediği kadar ciddi bir daralma yaşadı. Neyi anlatmaya çalışıyorum güvendiğimiz dağlara kar yağdı ve sadece ilaç pazarı bizim için yeterli olmaktan çıktı. Muhakkak ve kesin olan şu ki, hepimiz bizim olan diğer alternatif pazarlarımıza sahip çıkmalıyız.

DERMOKOZMETİK, FİTOTERAPİ, MEDİKAL ÜRÜNLER, ORTOPEDİK ÜRÜNLER VB. Bunlar bizim ürünlerimiz, bizim ürünlerimiz olmalı. Fakat sadece söylemekle olmaz icraatlar yapmalıyız, somut adımlar atmalıyız. Gelin beraber DERMOKOZMETİK'i değerlendirelim.

Dermokozmetik nedir ve Eczacı niçin sahip çıkmalıdır?

Demokozmetik, içerisinde etken madde içeren, tedaviye de yardımcı olabilecek ama kozmetik özelliği daha fazla ürünlerdir. Öncelikle etken madde içeriği olduğu için medikal özelliğinden eczane ürünüdür ve veriye göre tavsiye edilmelidir. Yani bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Hyaluronik Asit, Retinol, Salisilik Asit, Cytobiol Bardane, Pirokton Olamin, Bisabolol, Etilhegzil metokcinnamate vs. İşte bu cilt dostu etken maddeler ne gibi endikasyonu var ve nasıl tavsiye edilir? Bu eczacının işidir ancak bu ürünleri eczacı tavsiye etmelidir.

Endikasyon temelli bir bakış açısı

Ayrıca ilaç üretimi metodu gibi GMP teknolojisi ile üretilmiştir. Ayrıca dermokozmetik üründe parfüm, cilde zararlı içerik yoktur. Cilt kusurunu kapatan basit kozmetikler değil cilt problemlerine katkı sağlayan ve bunları gideren özellileri olan ürünlerdir. Bu güvenilirlikleri Eczacı halkın en yakın sağlık danışmanıdır sıfatı ile örtüşmektedir.

Tedaviye yardımcı ürünler olduğu için farmakolojik bilgi önem arz etmektedir. Ve endikasyon temelli bir bakış açısı ile değerlendirme yapılmalıdır. Atopik Dermatit, Ekzema, Psoriazis, Akne, Seboreik Dermatit, Saç dökülmesi, Pişik, Güneşten koruma, Pigmentasyon, Anti age, Selülit, Genital hijyen vs. Tüm bu sorunlar için en azından tedaviye yardımcı özelliği olan dermokozmetikler eczacının işi değil de kimin olabilir. Değerli meslektaşlarım 25.000 satış noktası olan meslektaşlarım bu ürünlerin sizin elinizden kaçması ne kadar acı olur, öyle değil mi?

Dermokozmetik eczacı için bir soluk olacaktır

Kozmetik özelliğini zaten söylemeye gerek yok adı üstün de Dermokozmetik ürünler

Cildi Temizleme özelliği her zaman tavsiye edebileceğimiz bir yönü. Cildi nemlendirmesi, Cilde bakım sağlaması, Günlük kullanım özelliği ve güvenilir üretim metodu ile kalitesi zaten bizleri rahatlatan yönleri. Ayrıca ürünleri cildi tanıyarak tavsiye etmek çok önemli bir ayrıntı, cilt tipleri konusunda en azından fikir sahibi olmak ve ona uygun ürün tavsiye etmek gerekmektedir. Özetlersek bu kadar pazarımızın daraldığı bir dönemde dermokozmetik eczacı için kesinlikle bir soluk olacaktır ve her eczacı ve her eczane dermokozmetikle ilgilenmelidir. Kimi eczanemiz bir marka ile kimi eczanemiz onlarca marka ile pazar oluşturmamız gerekmektedir ve son kullanıcı için güvenle tüketeceği KOZMETİK ürünleri eczaneden alabilir algısını geliştirmemiz gerekmektedir.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ecz. Kamber ÇAL

k.cal@gmx.net

Kaynak: otcplus.com.tr