+90 212 511 10 74 - 75
  info@zadegangrup.com
TR
EN
25 Bin Satış Noktası

Hastanelerin direkt ihale yöntemi ile temin ettiği medikal ürünlerin dışındaki tüm medikal ürünleri eczanelerimiz halkımıza ulaştırabilir.

Sevgili Dostlar Merhaba; Dergimizin 2.sayısında tekrar sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yıllardır dergi sektöründe uzmanlaşmış Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu’nun önderliğinde çıkan dergimiz mesleğimizin sorunlarını öne çıkarmaya devam ediyor. Sektörümüzün zor günler geçirdiği bu günlerde bir nebze de olsa sorunlarımızı dile getirmek ve tartışmak çok önem arz etmektedir. İlaç fiyatlarındaki sert düşüşler eczacılarımızı ciddi etkilemektedir. Bu fiyat düşüşleri sebebiyle ilaç firmaları da kendilerini koruma adına eczacıları zorlamaktadır. Fiyatlardaki sert indirimler, ticari iskontoların kaldırılması, kurum iskontoları artık ilaçlarda neredeyse zararına satışlar, eczacıları çözümsüzlüğe kadar götürmektedir. Hem ciroların düşüşleri hem kârlılığın yok edilmesi eczacılarımızı ilaç konusunda zor duruma sokmuştur.

Farklı ürün grupları
Bu günlerde sorunlarımızı bir nebze de olsa tartışabilmek ve proaktif bir yaklaşımla çözümler üretmeye çalışmak çok önemli bir hal almıştır. Meslektaşlarımız bu durumda ne yapabileceklerini iyi tespit edip mesleğini elinde tutmanın mücadelesini vermelidir. Hâlâ yapabilecek çok şeyin olduğunu bilerek hareket etmek ve çözümsüz bir duruş sergilemeden pozitif yönlerimizi ortaya koyarak hareket etmek çok önemlidir. Halkın en yakın sağlık danışmanı olarak sağlık sektörüne daha üst perdeden bakan sadece ilaç satan eczanelerimizi, farklı ürün grupları ile zenginleştirmek zorundayız. Her sayıda farklı bir ürün grubunu öne çıkartarak eczacılarımızın dikkatini bu alanlara çekmek istiyoruz.

Fitoterapi ve bitkisel ürünler
Geçen sayıdaki yazımda üzerinde durduğum ve sürekli gündemimizde tutmamız gereken dermokozmetik mesleğimiz için her zaman önemlidir. Bunun yanı sıra fitoterapi ve bitkisel ürünler zaten eczacılığın özüdür bana göre, her zaman ve her eczanemizde kesinlikle doğal olarak sahip çıkaracağımız bir alandır. Bu konuyu önümüzde ki sayılarda daha çok gündemimize alarak eczacılarımızın gündemine getirmeye çalışacağız. Artık ne olur bu kadar yaygın eczacılık ağı ile ve bu kadar eğitim veren üniversitelerimizle fitoterapi ve bitkisel ürünleri alaylı anlayıştan kurtaralım. Bu hem eczacılığımız için hem de halkımız için o kadar önemli ki, son yıllarda kontrolsüz ürün satışından inanılmaz olaylarla karşılaşıyoruz. Bu ülkemizde artık yaşanmaması gereken bir durumdur.

Medikal ürünler
Bu sayıda medikal ürünleri gündeme almak istiyoruz… Medikal ürünler aynen ilaç gibi hastanelerin direkt temin ettiği ürünler olduğu gibi halkımızın evde kullandıkları ürünler olarak ayrışmaktadır. Hastanelerin direkt ihale yöntemi ile temin ettiği medikal ürünlerin dışındaki tüm medikal ürünleri eczanelerimiz halkımıza ulaştırabilir. Artık eczacılarımız vatandaşların aradığı medikal ürünleri firmalara yönlendirmekten vazgeçip kendilerinin temin edebileceğine inanarak halkımıza ulaştırmalıdır. Örneğin ortopedik ürünler, korseler artık eczacılarımızın raflarında yerlerini almalıdır. Yıllardır medikal sektörü iyi takip eden bir eczacı olarak şunu çok rahat söyleyebilirim ki, eczacılarımızın bu sektöre sahip çıkmamaları medikal piyasasında perakende mağazaları doğurmuştur. Varis çorapları eczacılarımızın sahip çıkması gereken bir gruptur. Şeker – kolesterol ölçüm cihazları ve stripleri, tansiyon aletleri, gebelik testleri artık son kullanıcıya eczanelerden ulaşmalıdır. Tekerlekli sandalye, akülü araçlar, bastonlar artık eczanelerimizin birer gerçeğidir. Ortopedik terlik ile ayak ve tırnak bakım ürünleri eskiden olduğu gibi eczanelerde yerini almalıdır. Solunum cihazları, aerochamber, nebulizatörler, hava temizleyici ve nemlendiriciler, yara bakım ürünleri, anne-bebek ürünleri, kulak ve ağız bakım ürünleri, hasta altı bezleri ve daha birçok medikal ürün…

“Seyirci kalmayalım”
Özetle şunu tüm eczacılarımızın dikkatine sunmak istiyorum: Mesleğimiz sağlık eğitimi almış ve sağlık ürünlerini halkımıza ulaştırma da en ehliyetli ve yetkili bir meslek kuruluşudur. Salt ticari yaklaşımla zincirleşen mağazalara bu ürünleri bırakarak, perakende zinciri oluşmasına seyirci kalmamalıyız. Lütfen işimize sahip çıkarak 25.000 satış noktası olan bir mağaza ağımız olduğunun farkına varalım. Geçmişte kaybettiğimiz ürünlerimiz gibi bu ürünlerimizi de kaybetmeyelim. Hâlâ bizim mesleğimiz çok değerli, çok özel ve fırsatları iyi değerlendirirsek mesleğimizi geleceğe taşıyabiliriz.

Hepinize saygılar sunuyorum.
Ecz. Kamber Çal
k.cal@gmx.net

Kaynak: otcplus.com.tr